Türkiye'deki Suriyeli Çocuklar

..

1.5 milyon Suriyeli çocuğun kayıp kuşak olmasının önüne geçmenin tek yolu eğitim! Şimdi destek verin!

Son yılların en büyük insani krizini yaşıyoruz, Suriye’deki savaş 2011’den bu yana devam ediyor. Çocuklar kriz karşısında en ağır bedeli ödeyen ve en ağır yükü taşıyan kesim olmaya devam ediyor: eğitimleri, duygusal sağlıkları, hatta yaşamları bile risk altında.

Türkiye’de 3.4 milyon üzerinde Suriyeli mülteci yaşıyor ve onların 1.5 milyonu çocuk. Tüm çabalara rağmen tahmini olarak 350 bin çocuk hala okul dışında. UNICEF, ortaklarıyla birlikte krizin Suriyeli mülteci çocuklar üzerindeki  etkilerinin en aza indirilmesi için çalışıyor:

  • Suriyeli gönüllü öğretmenlere ödenek vererek, okullar ve "Geçici Eğitim Merkezleri" kurarak çocukların eğitimden geri kalmaması için çalışıyoruz.
  • Savaşa maruz kalan çocuklara, kamplarda ve kamp dışında “Çocuk Dostu Alanlar” kurarak psiko-sosyal destek veriyoruz.
  • Aşılama, gıda ve kıyafet desteği gibi temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz.
  • Ebeveynlere, kendi çocuklarındaki sorunlarla baş edebilmeleri için destek veriyor, ergenlere ve gençlere topluluklarında pozitif roller almaları için eğitimler veriyoruz.


UNICEF'in yaptığı çalışmalar hakkında detaylı bilgi için, Suriyeli Çocuklar Bilgi Notunu (Kasım 2017) okuyun.

“Adım Ala, 13 yaşındayım. Gittiğim okul çok güzel. En sevdiğin dersler Matematik ve Türkçe. Lübnanlı şair Halil Cibran’ı çok beğeniyorum, bütün şiirlerini okudum. Kahvaltı etmeden sabah saat 8’de okula gidiyorum. Öğleye doğru dersler bittiğinde eve gelip öğle yemeğimi yiyorum. Sonra Çocuk Dostu Alana gidip saat 4’e kadar orada kalıyorum. Oyunları ve yarışmaları seviyorum, ama henüz kazandığım olmadı. Orada vakit geçirmeyi seviyorum.” ©UNICEF Türkiye/2014/Yurtsever

UNICEF İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün'ün mesajı:

“Suriyelilerin yüzde doksanı kamp dışında yaşıyor ve kamp dışında yaşayan bu çocukların çoğu okula gidemiyor. UNICEF’in bu çalışmasıyla gurur duyuyorum ve bu tür çalışmaların her zaman destekçisiyim. Sizlere çağrım, çocuklarımızı okula geri kazandıralım, onlara umutlarını geri verelim.”

Türkiye’de Suriyeli mülteci çocukların kayıp nesil olmamaları için size ihtiyacı var:

Tek seferlik sadece 1.300 TL bağış yaparak 35 çocuğun 1 ay okula gitmesini sağlayabilirsiniz.

Ayda 75 TL bağış yaparak 1 çocuğun 1 sene okul öncesi eğitim almasını sağlayabilirsiniz.

 

Fotoğraf ©UNICEF/Yurtsever, ©UNICEF/Ergen