Acil Durumlarda Çocuklar

..

Hastalıklar, yetersiz beslenme ve şiddete karşı en savunmasız grup: Çocuklar

Günümüzün giderek karmaşıklaşan insani krizlerinden en çok çocuklar ve kadınlar etkileniyor. Çocuklar acil durumlarda, hastalıklar, yetersiz beslenme ve şiddete karşı en savunmasız grup oluyor.

UNICEF’in insan eliyle ya da doğal, acil ve insani yardım ortamında çalışma konusunda 70 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Bir yerde büyük bir felaket olduğunda UNICEF zaten oradadır; ihtiyaçları bilir ve derhal acil yardıma geçer. Felâket bölgelerinden dünya basını, televizyonlar, haber kanalları ayrılır. Ancak UNICEF orada çalışmaya devam eder, çalışma ortakları ile beraber o bölgeyi eskisinden de daha da iyi bir duruma getirmeye, kalkınma programlarına entegre bir çalışma yürütmeye gayret eder.

UNICEF her yıl, çoğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere ortalama üç yüzden fazla acil duruma müdahale ediyor. Sel felâketleri, kasırga, deprem gibi doğal afetler, şiddetli kuraklıklar, ayrıca çatışmalar ve iç savaşlarda çocuklar için çalışan öncü organizasyon olarak bu çalışmaların bilgi akışını ve yapılanmasını yönetiyor.

2017'de UNICEF 102 ülkede 337 insani acil durum krizine cevap verdi. Acil durumlarda sıklıkla karşılaşılan zorluklara rağmen UNICEF ve ortaklarının çalışmalarıyla 2017 yılında:

  • 3 milyon çocuk şiddetli akut yetersiz beslenme tedavisi gördü.
  • 18 milyon çocuk kızamığa karşı aşılandı.
  • 32,7 milyon kişinin içme, yemek pişirme ve kişisel hijyen için güvenli suya erişimi sağlandı.
  • 3,5 milyon çocuğa psikosyal destek sağlandı.
  • 8,8 milyon çocuğun örgün ya da yaygın temel eğitime erişmesi sağlandı.

Dünya genelinde 11,000’i aşkın çalışanı, aşılar, sağlık malzemesi, çadırlar, battaniyeler, temiz su, hijyen malzemesi, eğitim – okul ihtiyaçlarının saklandığı 350 malzeme deposu ile UNICEF; kriz öncesi, kriz anı ve kriz sonrası ihtiyaç içindeki çocuklara, ailelere gıda, temiz su, barınak, korunma ve sağlık bakımı sağlamak için hazır.

29 Haziran 2016, Nijerya – 6 aylık bir bebek, Falmata yemeye hazır tedavi edici gıdayla besleniyor. 20 Haziran’da Dalori IDP kampındaki UNICEF tarafından desteklenen sağlık merkezine getirilen Falmata’ya yetersiz beslenme teşhisi kondu, durumunun iyileşmesi için ek müdahale gerekiyor. Fotoğraf ©UNICEF/UN025791/Esiebo

UNICEF’e düzenli destek vererek “Acil Durum” müdahale gücümüze destek olur, daha esnek ve hızlı olmamızı sağlarsınız.

 

 

 

Fotoğraf: © UNICEF/UN011487/Sokhin