Acil Durumlarda Çocuklar

..

Hastalıklar, yetersiz beslenme ve şiddete karşı en savunmasız grup: Çocuklar

Günümüzün giderek karmaşıklaşan insani krizlerinden en çok çocuklar ve kadınlar etkileniyor. Çocuklar acil durumlarda, hastalıklar, yetersiz beslenme ve şiddete karşı en savunmasız grup oluyor.

UNICEF’in insan eliyle ya da doğal, acil ve insani yardım ortamında çalışma konusunda 70 yıllık deneyimi bulunuyor. Bir yerde büyük bir felaket olduğunda UNICEF zaten oradadır; ihtiyaçları bilir ve derhal acil yardıma geçer. Felâket bölgelerinden dünya basını, televizyonlar, haber kanalları ayrılır. Ancak UNICEF orada çalışmaya devam eder, çalışma ortakları ile beraber o bölgeyi eskisinden de daha da iyi bir duruma getirmeye, kalkınma programlarına entegre bir çalışma yürütmeye gayret eder.

UNICEF her yıl, çoğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere ortalama iki yüzden fazla acil duruma müdahale ediyor. Sel felâketleri, kasırga, deprem gibi doğal afetler, şiddetli kuraklıklar, ayrıca çatışmalar ve iç savaşlarda çocuklar için çalışan öncü organizasyon olarak bu çalışmaların bilgi akışını ve yapılanmasını yönetiyor.

2016'da 108 UNICEF ülke ofisi 344 insani acil durum krizine cevap verdi – bu rakam 2016 yılında, kayıtlı tüm zamanlara göre daha çok sayıda acil durum krizi gerçekleştiğini gösteriyor. Acil durumlarda sıklıkla karşılaşılan zorluklara rağmen:

  • Yaklaşık 29 milyon kişiye temiz su sağlandı, hedefin yüzde 95’ine erişildi.
  • 5 yaş altında, şiddetli akut beslenme yetersizliği halindeki 2.4 milyon çocuğun tedavisine başlandı, hedefin yüzde 72’sine erişildi.
  • 3 milyon çocuğa psikososyal destek verildi, hedefin yüzde 71’ine erişildi.
  • 6 aydan 15 yaşına kadar 24 milyondan fazla çocuk kızamık için aşılandı, hedefin yüzde 72’sine erişildi.
  • 11,7 milyon çocuk resmi veya yaygın temel eğitime erişti, hedefin yüzde 84’üne erişildi.
  • 1.4 milyon çocuk nakit destekten yararlandı.

Dünya genelinde 11,000’i aşkın çalışanı, aşılar, sağlık malzemesi, çadırlar, battaniyeler, temiz su, hijyen malzemesi, eğitim – okul ihtiyaçlarının saklandığı 350 malzeme deposu ile UNICEF; kriz öncesi, kriz anı ve kriz sonrası ihtiyaç içindeki çocuklara, ailelere gıda, temiz su, barınak, korunma ve sağlık bakımı sağlamak için hazır.

29 Haziran 2016, Nijerya – 6 aylık bir bebek, Falmata yemeye hazır tedavi edici gıdayla besleniyor. 20 Haziran’da Dalori IDP kampındaki UNICEF tarafından desteklenen sağlık merkezine getirilen Falmata’ya yetersiz beslenme teşhisi kondu, durumunun iyileşmesi için ek müdahale gerekiyor. Fotoğraf ©UNICEF/UN025791/Esiebo

UNICEF’e düzenli destek vererek “Acil Durum” müdahale gücümüze destek olur, daha esnek ve hızlı olmamızı sağlarsınız.

 

 

 

Fotoğraf: © UNICEF/UN011487/Sokhin